Desatero pěstování leknínů

 

                  

 

Leknín, královna květů rostlin vodní říše, miluje především slunce a teplou vodu. Proto necháváme jižní část kolem jezírka volnou a větší rostliny sázíme na sever a severovýchod. Dbáme při tom na zásadu, že v každém jezírku nebo tůňce se má zrcadlit vodní hladina a proto se nesnažíme osázet rostlinami nikdy více jak jednu třetinu vodní plochy. Leknínům věnujeme více pozornosti při jejich sázení, jinak nevyžadují během roku žádnou zvláštní péči. K jejich zdárnému růstu prospěje, dodržíme-li následující desatero :

 

1.   Po obdržení sazenice jí okamžitě dáme do chladnější vody (nejlépe venkovní teploty).

 

2.   Připravíme si zeminu. Nedoporučuji z obchodu. Je lepší těžší jílovitá zahradní zem, chceme-li přilepšit, přimícháme starý dobře proleželý kompost (nejlépe z kravského nebo ovčího hnoje) a trochu rašeliny. Nikdy ne písek nebo škváru.

 

3.   Jako hnojiva používáme kostní moučku, rohovou moučku (výborná je ROHOSKA), popel ze dřeva, hořčík (magnézium colforicum) ve formě klouzku na ruce. Čerstvý hnůj nedáváme, nerozložené látky v něm obsažené podporují hnilobné procesy ve vodě.

 

4.   Sázet můžeme do substrátu přímo na dno nádrže nebo nádob (škopky, kbelík, umyvadlo z umělé hmoty apod.), které se dají na dno nebo se dle potřeby podloží. Vysázené lekníny mají mít jenom špičky mírně pokryty zeminou.

 

5.   Po zasazení leknínů do bazénu napustíme pouze málo vody, aby se rychleji oteplovala a rostliny lépe rostly. Časem, jak rostliny sílí a je teplé počasí, připouštíme vodu až na normální stav.

 

6.   Doporučenou hloubku nemusíme úzkostlivě hlídat, vždyť v přírodě také výška  hladiny kolísá.

 

7.   Leknínům svědčí klidná a teplá voda. Chladná a proudící voda opožďuje jejich růst a kvetení. Také přílišná hloubka zpomaluje prohřátí vody.

 

8.   Pro jednu rostlinu rezervujeme alespoň jeden metr čtvereční vodní plochy.

 

9.   Na zimu necháváme lekníny pod vodou, pokud možno v největší hloubce, kde je jim nejlépe (stačí přes 40 cm, lépe 60 cm vody).

 

10.        Též je možno nechat lekníny přezimovat ve sklepě ve velké nádobě, nebo bez vody. Nesmějí jim však oschnout kořeny.Ovšem, každý sklep se pro toto zimování nehodí.