Otázky a odpovědi

 

 

 

Otázka : v jezírku mám lekníny, ale loni v létě se mi udělala řasa, která leknínům škodila. V jezírku mám i jiné vodní rostliny, které na tom byly podobně.Mám i okolo 20 rybek, které mi občas v hlíně ( lekníny mám v plastových dírkovaných nádobách) hrabou

 Odpověď : řasa v jezírku je problém s kterým bojuje většina majitelů vodních prvků. Bylo popsáno mnoho zaručených metod, ale žádné nejsou účinné. Jedině je ručně vytahat z vody. Dá se, ale její růst utlumit tím, že omezíme množství živin ve vodě. Lekníny čerpají živiny z půdy kořeny, ne listy jako jiné ponořené rostliny. Živiny musí tedy zůstat v zemině! Přesaďte lekníny nejlépe do lavorů z umělé hmoty ( žádné děrování, ani umělé ). Povrch utěsněte vrstvičkou jílu, asi 2-3 cm a obložte většími kameny, mohou být i ploché.Srdíčko leknínu zůstane volné. Dále je nutno obalit celý lavor hustějším pletivem ( dle velikosti ryb). Pletivo by mělo být asi 20 cm od kraje lavoru. Ryby si stoupnou k nádobě a pumpují tlamou vodu do hlíny, vyplavují si tím všelijaké larvy a samozřejmě také živiny do vody. 1-2 mm kalu na dně má v sobě přibližně tolik živin jako 1 metr vysoký sloupec vody.Proto se tam tak dobře řase daří. Dobrý filtr na živiny ve vodě jsou plovoucí rostliny např. : Tokozelka vodní hyacint (EICHHORNIA CRASSIPES ).Velmi krásně kvete, ale mizerně přezimuje, chce domů do akvária.

 Toť v krátkosti o řase v jezírku. Přeji Vám vítězství nad tímto nepříjemným vetřelcem v našich jezírkách.

 

Otázka :    existují lekníny, které kvetou do pozdního odpoledne? Klasické lekníny mám.

Odpověď: bohužel, musím Vás zklamat. Lekníny v našem mírném pásmu nekvetou žádné do pozdního odpoledne. Většinou se po 14 -15 hodině začínají zavírat. Pouze při zamračeném počasí vydrží být otevřeny déle.

 

Otázka :  dovoluji si mít dotaz ohledně žloutnutí listů leknínů. Máme v jezírku na jaře zakoupené jak ještě nekvetoucí tak již kvetoucí lekníny a začínají nám žloutnout listy. Podobně se to děje i plavínu štítnatého. Můžete mi poradit čím to je a jak žloutnutí zamezit
Odpověď: list leknínu nevydrží celou sezonu. Teď začínají žloutnout první jarní listy. Pokud jde o jednotlivé listy v rostlině, nic se neděje. Pokud ,ale začíná žloutnout celá rostlina je zle. Většinou to bývá špatnou zeminou ( kyselá ). U koupeného substrátu pro vodní a bahenní rostliny se to stává velice často ( je v ní hodně rašeliny ). Pak nezbývá než leknín co nejrychleji přesadit do zahradní zeminy ( kompostu ) s přídavkem popela ze dřevěného uhlí nebo jenom dřeva.