ÚDRŽBA  JEZÍRKA  NA JAŘE.

 

 S prvním jarním slunečním paprskem nadchází čas pro jarní úklid zahrádky a také jezírka.Přesto, že voda má své velké výhody oproti ostatní zahrádce, potřebuje z jara trochu více pozornosti. Chceme-li se po zbytek roku těšit z křišťálové vody a zdravých rostlin, pak jsou skutečně jarní úklid a údržba nezbytné. Chováme-li v jezírku i ryby pak veškeré sledování kvality a čistoty vody, rozsah údržby určuje druh a množství chovaných ryb. Máme-li naopak jezírko jen pro okrasu a jako domov si ho vybralo jen pár obojživelníků a jiná drobná vodní žoužel, potom máme starost o jezírko velice usnadněnu, neboť tito živočichové nám pomáhají udržet ekologickou rovnováhu.Na ni závisí čistota vody. Bez problému toho lze dosáhnout ve větším jezírku s vodní hladinou od 5m2 a hloubkou vody 50-100cm.U menších nádrží se biologická rovnováha vytváří daleko hůře.Každé trochu vetší zvýšení teploty, přehnojení, úbytek vody musíme ihned řešit a upravit (často i chemicky) jinak katastrofa nenechá na sebe dlouho čekat.

 Nejdříve odstraníme z vody listí, řasu a uhynulé části rostlin. Na to lze použít železné hrábě, hrabičky na listí, tyče z jedné strany naštípnuté, síťky, podběráky, nebo nevadí-li nám studená voda, ruce. Všechny bahenní a pobřežní odumřelé rostliny ostříháme nebo ořežeme. Je dobře tuto činnost zvládnout dřív než rostliny začnou pučet a do vody nakladou svoje vajíčka žáby. Aniž to chceme, na dně nádrže se časem usazuje kal. Existují zvláštní bakterie, které jsou schopné tyto usazeniny likvidovat a udržují tak jezírko v čistotě. Od bahna, kalů stačí vyčistit nádrž za 2-4 roky. Vodu se snažíme co nejméně měnit, musíme-li tak činit je prospěšné ji co nejvíce vrátit zpět.

 Jaro je nejen vhodným obdobím pro pořizování nových rostlin, ale můžeme ho využít pro korekci optických chyb ve výsadbě. Jako pomůcka při doplňování a přesazování rostlin nám pomůžou fotografie vaší zahrady během léta, kdy jsou patrná prázdná místa nebo nevhodná seskupení rostlin. Osázením s neznámými nebo divokými rostlinami jsou problémy již předem naprogramovány. Lekníny přihnojíme pouze je-li to nutné. Nádobu s rostlinou vyndáme na břeh, lopatkou nebo rukou uděláme kapsu, hnojivo zabalené do papíru (ubrousek, noviny) zasuneme dovnitř, kapsu uzavřeme a pečlivě utěsníme. Jako hnojivo se nejlépe osvědčila kostní moučka, rohová moučka i dřevěný popel (nejlépe z listnáčů). Výborná je ROHOZKA“ v poměru 10 dkg na 30kg zeminy. Při zjištění, že rostlina se již nevejde do nádoby a špatně kvetla, je potřeba ji rozdělit a přesadit. Tuto činnost raději ponecháme až na konec dubna nebo na květen kdy je již vidět rašící pupeny a práce v teplejší vodě je příjemnější.

Oprava jezírka. Je velice nepříjemné, musíme-li na jaře opravovat jezírko poškozené zimou.Navíc obvykle nám ještě nepřeje počasí a tak i z menší opravy se stává velmi nepříjemná záležitost. Nejčastější a největší praskliny bývají u betonových nádrží. Zde je záhodno udělat radikální změnu a takto poškozené jezírko vyložit hydroizolační folií. Oprava betonu provedená sebepečlivěji a jakoukoliv technologií vydrží jenom do zimy a na jaře opět opravujeme. Někdy praskne již začátkem zimy a jezírko pod ledem zůstane bez vody a vše vymrzne.

Údržba doplňků k jezírku. Všechny elektrické spotřebiče, čerpadlo, osvětlení, přívody, spínače je nutno před prvním použitím po zimě pečlivě zkontrolovat.Samozřejmě na suchu. Je též vhodný čas pro vyčištění a případnou opravu vodovodního potrubí, kohoutů, výměny filtrů u čerpadel a případné opětovné natření.

Tip: nezapomeňte si jezírko opět vyfotografovat a nešetřete s filmem, nejen pro radost, dokumentaci ale poslouží Vám jako konfrontace se snímky v literatuře i inspirace pro další vylepšení.